خانواده ولایی(1)

 از ابتدای برپایی این وبلاگ روش بر این بوده که از دست نوشته های خود بچه ها برای مطالب استفاده شود اما حقیقتا حیفمان آمد که دخل و تصرفی بکنیم در این چند جلسه صحبت حاج آقا پناهیان که امسال در مهدیه تهران انجام شده است با موضوع "خانواده ولایی" که در واقع خیلی بهتر از حرفهایی بوده و هست که در مباحث "آن پنجاه تن" گفته شده است. خلاصه این مباحث در چند پست از این به بعد می آید. انشالله با مشارکت دوستان بحث های مفیدی هم در قسمت نظرات شکل بگیرد.

 

"اهدافی که ما برای زندگی خود در نظر می‌گیریم، غالباً مبهم هستند.
گاهی اوقات هدف ما در زندگی نامشخص و مبهم است، لذا مسیر رسیدن به هدف نیز برای ما مبهم خواهد بود. ما اغلب یک سری خوبی‌ها را به طور اجمالی به عنوان هدف خود در نظر می‌گیریم اما در واقع هدف مشخصی که بتواند توجه ما را عمیقاً به خود معطوف کرده و به سمت خود بکشاند، نداریم.

پیامبر اکرم(ص) فرمودند: ای اباذر! برای هر حرکتی که انجام می‌دهی، (حتی برای کوچک‌ترین امور) نیت و هدف داشته باش. اگر هدف نداشته باشی، شبیه غافلان خواهی بود.(یَا أَبَا ذَرٍّ لِیَکُنْ لَکَ فِی کُلِّ شَیْ‏ءٍ نِیَّةٌ صَالِحَةٌ حَتَّى فِی النَّوْمِ وَ الْأَکْل‏، وسائل الشیعه/1/48) خداوند متعال نیز در قرآن فرموده است که؛ غافلان شبیه چهارپایان هستند: «أُولئِکَ کَالْأَنْعامِ بَلْ هُمْ أَضَلُّ أُولئِکَ هُمُ الْغافِلُونَ»(اعراف/179)


یک هدف خوب ویژگی‌هایی دارد؛ اول اینکه باید انسان را به سمت خود بکشاند و در دل انسان حرارت ایجاد کند. 
هدف باید در انسان انرژی و انگیزۀ حرکت ایجاد نماید. هدف خوب، هدفی است که مایۀ سرور انسان شود. 
اگر هدف انسان زیبا و جذاب باشد زندگی انسان سراسر سرگرمی خواهد شد و تمام حرکات و فعالیت‌های انسان را لذت‌بخش خواهد کرد. 
هدف خوب راه را برای انسان روشن می‌کند و برنامه به دست ما می‌دهد. در این صورت انسان می‌داند در هر لحظه باید چه کاری انجام دهد و دچار بلاتکلیفی نخواهد شد.


بهترین هدفی که یک خانواده می‌تواند برای رسیدن به آن تلاش کند، چیست؟ بهترین هدف برای تشکیل خانواده کدام هدف است؟ بهترین «انگیزه» برای اینکه فرزندان خود را بزرگ کنیم، برای آنها امکانات زندگی را مهیا کنیم و برای تعلیم و تربیت آنها برنامه‌ریزی‌ ‌کنیم، چیست؟ آیا «خوب شدن» می‌تواند هدف مناسبی برای ما باشد؟ (خوب شدن به این معنا که مثلاً فرزندان ما روی پای خودشان بایستند، آبرومند باشند، کارهای خوب انجام دهند و یا شغل مناسب و شرافتمندانه‌ای داشته باشند.) آیا مثلاً نمازخوان بودن، می‌تواند ملاک و هدف خوبی باشد؟


اگر بر اساس آیات و روایات فراوان، تمام خوبی‌ها در ایمان و دینداری خوب خلاصه می‌شود و هستۀ مرکزی ایمان و دینداری خوب در ولایت‌مداری خلاصه می‌شود، پس بهترین هدف برای یک خانواده از زمان تشکیل آن، تا تربیت فرزندان و همچنین رشد و تکامل زن و مرد در این محیط، این است که «خانه و خانواده محل تربیت ولایت‌مداران و محل تقویت ولایت‌مداری باشد.» اگر چنین هدفی داشته باشیم، خود به خود بقیه خوبی‌ها نیز خواهند آمد؛ «چون که صد آمد نود هم پیش ماست». اگر کسی ولایت‌مدار باشد، طبیعتاً خوش اخلاق نیز خواهد بود، نمازخوان هم خواهد بود و همۀ خوبی‌ها را خواهد داشت. 
اگر ولایت‌مداری به عنوان هدف مشخص و انگیزۀ اصلی خانواده قرار گیرد، وقتی نماز می‌خوانیم در این جهت خواهد بود، وقتی به دنبال کسب حلال می‌رویم، در جهت همین هدف خواهد بود. اگر مردِ خانه به دنبال لقمۀ حلال می‌رود، برای این است که می‌داند اگر لقمۀ حرام بیاورد، دیگر فرزندانش ولایت‌مدار نخواهند شد و دیگر روضۀ امام حسین(ع) دل‌های آنها را متحول نخواهد کرد. ما الان با شنیدن نام اباعبدالله منقلب می‌شویم، اما کسانی که شکم‌هایشان از حرام پر شده بود، حتی وقتی خود امام حسین(ع) مقابل آنها ایستاد و سخن گفت، تأثیری به حال آنها نداشت.
زن یا مرد در جریان زندگی مشترک، از همان آغاز باید هدفشان این باشد که ولایت‌مداری خود را تقویت کنند. باید ببینند از تشکیل خانواده چه استفاده‌ای می‌توانند در جهت ولایت‌مداری خودشان بکنند، ببینند آیا کسی که انتخاب می‌کنند در این راستا به آنها کمک خواهد کرد یا خیر. هدف ما این باشد که خودمان ولایت‌مدار باشیم و بعد اینکه فرزندان ما هم ولایت‌مدار باشند. ما باید در خانواده کاری کنیم که فرزندانمان ولایت‌مدار بار بیایند؛ فرزندانی باشند که برای خدمت در رکاب آقا امام زمان(ع) تربیت شده باشند. 

خانوادۀ خوب خانواده‌ای است که مهد تربیت فرزندان ولایت‌مدار باشد، خانواده‌ای که زن و مرد بعد از ازدواج، در آن خانواده ولایت‌مدارتر و حسینی‌تر شوند. این ملاک اصلی است و بقیه موضوعات مانند خوش اخلاق بودن، فرع است. ولایت‌مداری یکی از خوبی‌ها نیست که ما به طور اتفاقی آن را به عنوان هدف انتخاب کرده باشیم، بلکه ولایت‌مداری صدر همۀ خوبی‌هاست. اصلاً نگوییم که ما می‌خواهیم خانوادۀ خوبی داشته باشیم. بگوییم ما می‌خواهیم خانوادۀ ولایی داشته باشم. 

عاطفه و محبت در یک خانوادۀ ولایی خیلی بیشتر از خانواده‌های دیگر است. اصلاً خانۀ کسانی که اهل ولایت هستند، با خانه‌های دیگر تفاوت دارد؛ رنگ و بوی دیگری دارد. ما خانه و خانواده‌ای می‌خواهیم که خیمه و بارگاه اهل بیت(ع) باشد. امام باقر(ع) می‌فرمایند: «بهترین قطعۀ زمین و سیّد سرزمین‌های عالم، محلی است که شیعیان ما در آن ساکن هستند.» 

در ابتدای زیارت جامعه که یکی از معتبرترین زیارت‌های ما می‌باشد می‌خوانیم؛ «السلام علیکم یا اهل بیت النبوه» اصلاً مدیریت دین ما توسط یک خانواده انجام شده است. اولیاء خداوند دین ما را به صورت خانوادگی ارائه و اداره کرده‌اند نه به شکل انفرادی. اهل بیت(ع) به صورت خانوادگی فدای دین شدند. آیا این موضوع مهم، به ما این پیام را نمی‌دهد که به ارزش و اهمیت خانواده در دین بیشتر توجه کنیم؟"...1

 1-سایت های زیادی این مباحث را آوردند در نتیجه منبع خاصی ذکر نمی کنیم!

/ 5 نظر / 16 بازدید
صفدری

دوستانی که قصد شهید شدن از طریق دانشمند فرض کردن خودشان را دارند حتما یه سر به وبلاگ "فرزندان عاشورا "بزنن!

م. کتابی

خیلی زیبا و دلچسب بود، از خداوند می خوام همه دوستان دغدغه مند به توفیق عمل هم برآییم. انشاءا... التماس دعا ----------------------------- یا علی

مرادیان

برای همدیگه دعا کنیم که انشا’الله هرکدوممون یه خانواده با فرزندان صالح و در رکاب آقا داشته باشیم. دعا کنیم... دعا کنیم...دعا کنیم...[گریه]

س.ا

چقدر ماجوونا این روزا به بهانه های مختلف حاضر نیستیم با خانواده باشیم به نظرم حاجی بعد عاطفی خانواده رو مدنظر دارن ما وقتی خالصانه مادر پدرمون رو دوست داشته باشیم خلاف میل ما نظر دادن بپذیریم آخ گفتن کنارشون باشیم وهزاران اتفاق کوچیک که ولایت والدین رو برامون رقم می زنه ...اصلآمن چقدر ولایت والدینم همسرم ولایت والدینش رو بپذیریم فرزندان ما هم ولایت ما رو می پذیرن...ما تو خونه هامون خانواده هامون وقتی دوست داشتن رو محکم کنیم وقتی ارتباطات فامیلی محکم باشه خیلی اتفاقها نمی افته...خیلی کارها می شه انجام داد ...قبول کنیم پشت چهره دینی خودمون یه چیزایی هست مثل چشم وهم چشمی عصبانیت بی اعتنایی به اطرافیان غرور تنبلی ... که تنها توخانواده درارتباط با آدم هایی که باهاشون زندگی می کنیم بروز می کنه به این ها هم فکر کنیم همین سنگ ریزه های کوچیک سر راه بعضی وقتا باعث می شه آدم چپ کنه مخصوصآ وقتی سرعتش بالاست...براتون پیش اومده ؟برای من که پیش اومده خیلی سخته بعد چپ کردن سرپابشی نشی خدا تحویلت بگیره...

الهام ک

اللهم ارزقنا... بازم دست گذاشتید رو دل ما...[گریه][گریه][گریه][گریه][گریه]