شآقای دکتر! واقعاً بی حجابی اجتماعی خوب است؟!

 بدون شک پدیده ی " برهنگی " بیماری عصر ماست. دیر یا زود این پدیده بعنوان " بیماری " شناخته خواهد شد . فرضاً ما کورکورانه از غرب تقلید کنیم , خود پیشتازان غربی ماهیت این پدیده را اعلام خواهند کرد. ولی ما اگر به انتظار اعلام آنها بنشینیم می ترسم خیلی دیر شده باشد. اگر می خواهید ببینید کار برهنگی در غرب به کجا رسیده و فریاد چه کسانی را بلند کرده است این قسمت از نامه یکی از هنرمندان معروف جهان را به دخترش که به قول خودش چهل سال مردم را روی زمین خندانده است , که می توانید در منبع پیوست شده مطلب بخوانید.

     لزوم پوشیدگی زن در برابر مرد بیگانه یکی از مسائل مهم اسلامی است.در خود قرآن کریم درباره این مطلب تصریح شده است.

پوشش زن در اسلام این است که زن در معاشرت خود با مردان بدن خود را بپوشاند و به جلوه گری و خودنمایی نپردازد .

حقیقت امر این است که در مسئله پوشش- و به اصطلاح اخیر حجاب- سخن در این نیست که آیا زن خوب است پوشیده در اجتماع ظاهر شود یا عریان ؟!!!

                بلکه روح سخن این است که

آیا زن و تمتعات مرد از زن باید رایگان باشد؟!

آیا مرد باید حق داشته باشد که از هر زنی در هر محفلی لذت ببرد یا نه؟

  اسلام که به روح مسائل می نگرد جواب میدهد: خیر , مردان فقط در محیط خانوادگی و در کادر قانون ازدواج و همراه با یک سلسله تعهدات سنگین می توانند از زنان بعنوان همسران قانونی کامجویی کنند , اما در محیط اجتماع استفاده از زنان بیگانه ممنوع است. و زنان نیز از اینکه مردان را در خارج از کانون خانوادگی کامیاب سازند به هر صورت و به هر شکل ممنوع می باشند.

 ( بازندهپیام بازرگانی! یادم افتاد به خاطره ای که یه بنده خدایی از آقایی که با خانم بدحجابش تو پیاده رو می رفت، به شوخی اجازه گرفت که به خانمش نگاه کنه! بعد آخرش گفته بود دیدیم بقیه رهگذرا دارن بدون اجازه نگاه می کنن گفتیم ما اجازه بگیریم...)

    پس روح مسئله

محدودیت کامیابیها به محیط خانوادگی و همسران مشروع یا

آزاد بودن کامیابیها و کشیده شدن آنها به محیط اجتماع است

     پس فلسفه ی پوشش اسلامی از نظر این اسلام پژوه و استاد حوزه و دانشگاه چند چیز است :

  1. آرامش روانی
  2. استحکام پیوند خانوادگی
  3. استواری اجتماع
  4. ارزش و احترام زن

    میگویند زن را در کیسه ی سیاه نپیچید ...

ما نمی گوییم زن خود را در کیسه ی سیاه بپیچد ولی باید طوری لباس بپوشد و در اجتماع ظاهر شود که از آنطور که هست بهتر و جاذبتر برای مردان شهوتران و چشم چران جلوه دهد؟ این مدها و لباسهای تحریک آمیز برای چه بوجود آمده است ؟ آیا برای این است که بانوان آن لباسها را برای همسرانشان بپوشند؟! آیا لباسهایی که نازک کاری ها و برجستگیهای بدن را نشان می دهد جز برای تهییج مردان و برای صیادی است ؟ عملاً غالب خانمهایی که از این نوع کفشها و لباسها و آرایشها استفاده می کنند تنها مردی را که در نظر نمی گیرند شوهران خودشان است.

   زن میتواند در میان زنان و در میان محارم خود از هر نوع لباس و آرایشی استفاده کند اما متأسفانه تقلید از زنان غربی برای هدف و منظور دیگری است.

   اگر دختران در اجتماعات عمومی لباس ساده بپوشند , کفش ساده به پا کنند, با چادر یا مانتو و روسری کامل به مدرسه و دانشگاه بروند, آیا در چنین شرایطی بهتر درس می خوانند یا با وضعی که مشاهده می کنیم ؟ اصولاً اگر التذاذهای جنسی و منظورهای شهواتی در کار نیست چه اصراری است که بیرون رفتن زن به این شکل باشد ؟

 

- منبع: کتاب " مسئله حجاب" نوشته مرتضی مطهری. نشر صدرا. صفحات 70 تا 86.

 

 

/ 7 نظر / 13 بازدید
ر.ذ

در باب بی حجابی و تزلزل بنیان خانواده ... بی بند و باری در پوشش، بی بند و باری در تحریک است و بی بند و باری در تحریک، بنیاد خانواده را متلاشی می کند. غریزه جنسی یکی از علل مهم ازدواج و بوجود آمدن خانواده است، اما پس از ازدواج هرچه زمان می گذرد نقش غریزه جنسی در حفط دوام خانواده کمتر می شود و بجای آن نقش عشق، تفاهم و وفاداری در بقای خانواده بیشتر می شود. اما در جامعه ای که برهنگی در آن حاکم است هر زن و مردی همواره در حال مقایسه است، مقایسه آنچه دارد با آنچه ندارد و آنچهخ ریشه خانواده را می سوزاند این است که این مقایسه آتش هوس را در زن و شوهر و مخصوصا در وجود شوهر دامن می زند. تصور کنید زنی که بیست یا سی سال در کنار شوهرش با وجود همه مشکلات زندگی کرده و اندک اندک بهار چهره اش شکفتگی خود را از دست می دهد، در چنین حالی که سخت محتاج عشق و مهربانی و وفاداری همسر خویش است ناگهان زن جوانتری از راه میرسد و با پوشش نامناسب خود در کوچه و خیابان به همسر او فرصت مقایسه ای بدست می دهد ... برگرفته از کتاب "فرهنگ برهنگی و برهنگی فرهنگی" تازه از نظر من این حالت خوبشه که بعد از بالا رفتن سن همسر این اتفاق بیافته و

ر.ذ

اوااااا چرا نصفه اومد کامنتم؟![سوال] داشتم عرض می کردم که و متاسفانه اکثر ما مواردی رو دیدیم یا شنیدیم که در همون اوایل ازدواج چنین مسایلی بین زن و شوهر بروز کرده و منجر به جدایی شون شده...

ر.ذ

در باب بی حجابی و تنزل ارزش زن... زنی که تن و اندام خود را به معرض دید همگان می گذارد و آنچه را که به جنسیت او مربوط می شود به کوچه و بازار می کشد، در حقیقت می خواهد با تکیه بر "زنانگی" خویش جایی برای خود در جامعه باز کند، نه با تکیه بر "انسانیت" خویش! در واقع او بدین ترتیب اعلام می کند که آنچه برای او اصل است "زن بودن" اوست، نه انسان بودن و نه اندیشه و لیاقت و کارآیی او... ... در جامعه ای که زن را نه با معیارهای انسانی بلکه با معیارهای زنانگی می سنجند، زن در حکم یک کالاست و با او مانند یک کالا رفتار می شود... ... هرچه حضور زن در یک جامعه تفننی تر باشد زن برهنه تر و آرایش کرده تر است. اتفاقا در تفکر اسلامی چون زن باید بعنوان یک انسان بصورتی بسیار جدی وارد اجتماع شود لازم است دست از تجمل و خودنمایی بردارد. لازمه اجتماعی بودن این است که فرد کمتر بخود بپردازد... ... اینهمه تنوع و تفنن که در لباس و آرایش زن غربی و غربزده دیده می شود دقیقا نشانه آن است که زن در جامعه غربی بصورت جدی وارد اجتماع نشده بلکه بعنوان یک شی ء لوکس و زینتی که همواره جای آن در حاشیه کارهای جدی است به جامعه دعوت

ر.ذ

شده است. برگرفته از کتاب فرهنگ برهنگی و برهنگی فرهنگیَ [ابرو]

علوم زمینی

از جایی شنیدم که حضرت امیرفرمودند که دراخرالزمان ، زنان کوهان شتربرسرمی گذارند !!به نظرتون منظور همین موهای آرایش کرده وقلمبه زیر روسری ها نیست ؟! همین شالهای باریک ونازک که موهای جمع شده و کلیپس های بزرگ و گل سرها وموهای مصنوعی رو نمیپوشونه که هیچ بلکه زیباترمیکنه ، البته ظاهرا [گل][گل]

علوم زمینی

وقتی میام کانکس ومیبینم که از خیلی از دوستام خبری نیست دلم میگیره .کانکس هیچ وقت این قدر خلوت نبوده ...یادتونه ؟!

مهدي

خوب بود تشكر