کانکس بهشتی

 

نویسنده : بچه های شهید بهشتی | تاریخ : ۱:٢٠ ‎ب.ظ - سه‌شنبه ۸ شهریور ۱۳٩٠

()

هوالنور

"یک سوال اگه کسی شرایط ازدواج صحیح برایش پیش نیاید و در حالی که مامور به تقوی الهی است موضوع رسیدن به کمال برای اوچگونه است؟ زن جدای از موضوع خانواده چه جایگاه انسانی در رشد و کمال خودش و جامعه دارد؟؟؟"
این سوال یکی از رفقا بود تو پست"یک سوال همیشگی" که راستش اولش برای خود ماهم سوال شد!!!!
عقلهامونو که ریختیم رو هم نتیجه اش این شد:( شما هم نظری دارید منتظریم!)
جواب این دوستمون دو مرحله داره، اول اینکه باید مطمئن شیم که با دلایل واهی خودمون سد راه همسر شدن خودمون نشده باشیم! چه زیاد هستیم جماعتی که با بهانه هایی مثل پایین بودن سطح تحصیلات یا قصد ادامه تحصیل فرصت های خوبی رو که خدا در مسیر زندگیمون قرارداده رو ممکنه از دست داده باشیم. (در این رابطه میتونیم شاهد بیاریم حدیثی رو که میگه هرکس 3خواستگار خودشو رد کنه مورد غضب الهی قرار میگیره!- و البته رد نمیکنیم استثناهایی رو که تقدیر ازلی براشون چیز دیگری رقم زده و نکته اینجاست که اونها استثناها هستند نه قواعد کلی)
اما اگر فرض کنیم به هر دلیلی امکان ازدواج درست-ازدواج با هم‌کفو- برای کسی مهیا نشد آیا معنی اش اینه که از رسیدن به هر کمالی باز مانده؟
نکته ای که ما در همون بحث یادآوری کردیم راه رشد، از طریق فطرت خدادادی خانم هاست و اینکه استعدادهای زن در بستر تشکیل خانواده به راحتی میتونه به شکوفایی برسه اما اگر این مسیر فراهم نشد قطعا دلیل بر این نیست که دیگه هیچ راهی برای این خودشناسی و کمال یابی وجود نداره! فقط نکته در مشکل تر شدن این راهه و اینکه از اون جاده آسفالته خبری نیست اما شاید بشه با تفکر بیشتر در نقشهایی مثل "دختر بودن" یا "خواهر بودن" ویا حتی زن مسلمان بودن"کارکردهای قشنگی ازشون در‌آورد.
دست آخر هم اینکه واقعا تعداد راههای رسیدن به خدا به تعداد همه آدمهاست و به قول یه اهل دل نشانه های این راه هم بسیار واضح برای خود اون شخص در زندگی وجود داره به شرط اینکه خودمون رو به نفهمی نزنیم که واقعا نفهمی میاره!
اینهم نظر (خلاصه شده‌ی) آقا درمورد معنای کفو بودن در نگاه اسلام ،قابل توجه بعضی دوستان:
" عمده‌ی مسئله در باب کفو، عبارتست از ایمان؛ یعنی هردو مومن، هردو دارای تقوی و پرهیزگاری و هردو معتقد به مبانی الهی و اسلامی و عامل به آنها یاشند، اینکه تامین شد، بقیه‌ی چیزها اهمیتی ندارد...البته در این زمینه، هرکس در راه خدا جلوترپیشقدم تر...... باشد، این بالاتر و بهتر است؛ ممکن است زن در آن حد نباشد، ایرادی ندارد.زن خودش را به سمت او بکشاند.یا زن ممکن است بالا باشد...پس مرد باید خود را به سمت اوبکشاند."      خطبه‌ی عقد    11/6/1372
ودرمورد ایده آل خواهی:
" دخترها و پسرها به دنبال ایده‌آل نباشند.در امر ازدواج هیچکس ایده‌آل نیست.انسان نمی‌تواند ایده‌آل خود را پیدا کند.باید بسازند و زندگی کنند.خداوند انشاءالله زندگی را شیرین خواهد کرد. "    خطبه عقد.....24/1/78


دسته بندی : آن پنجاه تن

 

آخرین مطالب

» حرف آخر ( شنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۳٩۳ )
» سه علاقه حضرت فاطمه و قرار روزانه ما! ( یکشنبه ۳۱ فروردین ۱۳٩۳ )
» مادران و همسران شهدا ( یکشنبه ٢٤ فروردین ۱۳٩۳ )
» قسم حضرت فاطمه.س. به گریه فرزندانش پس از مرگ ایشان! بابت چی؟ ( یکشنبه ٢٥ اسفند ۱۳٩٢ )
» آل سعود و اثر کشتی حسین... ده روز مانده به اربعین ( جمعه ٢٢ آذر ۱۳٩٢ )
» محرم تو حسینم... ( دوشنبه ۱۳ آبان ۱۳٩٢ )
» حسین میا به کوفه.. ( دوشنبه ٢٢ مهر ۱۳٩٢ )
» جمعه ۱٩ مهر ۱۳٩٢ ( جمعه ۱٩ مهر ۱۳٩٢ )
» یکشنبه ۱٤ مهر ۱۳٩٢ ( یکشنبه ۱٤ مهر ۱۳٩٢ )
» من و زیارت تو..! ( سه‌شنبه ٢٦ شهریور ۱۳٩٢ )